Srpen 2010

TO♥

4. srpna 2010 v 15:21 | Borůvková slečna
-- Vážně jsem už chtěla napsat normální článek a aspoň na chvíli přestat přidávat knížky, ale dneska jsem dočetla tuhle, a ta je tak dokonalá, že se asi rozbrečím, že už je konec.. ;)
Stephen King - TO

Před 22 lety vyšel román, který se stal jedním z pilířů moderního hororu. Na více jak 1000 stranách Stephen King vystavěl příběh o malém americkém městečku Derry, kam se už dvě staletí vrací každých 27 let zlo, TO, aby se "nakrmilo" dětmi a opět na 27 let usnulo. Proti němu stojí parta sedmi dětí, co sami sebe nazývají Smolaři.
Děj knihy se odehrává ve dvou časových rovinách. V letech 1958 a pak o 27 roků později. Obě časové linie se vzájemně prolínají a spolu - postupně - i gradují. I když se tu objevují krvavé scény (oční bulva, utržené údy) a nadpřirozené příšery (vlkodlak, obří pták, mumie), tvoří jen špičku na ledovci plíživé atmosféry děsu budované od začátku knihy až do konce. Zlo vychází častěji z chování lidí, z jejich omezených povah a střetů s odlišnostmi. Objevuje se v lidech i věcech každodenní potřeby. A má-li na sebe vzít konkrétní podobu, je to vzor dětské nevinnosti a světa her, klaun Pennywise. S velkýma botama, červeným nosem a oranžovými vlasy, klaun nabízející barevné balónky.
Naproti tomu, koktající Bill Denbrough, obézní Ben Hanscom, krásná, ale chudá Beverly Marshová, ukecaný Richie Tozier, sípající Eddie Kaspbrak, černošský chlapec Mike Hanlon a židovský Stan Uris, ani oni nejsou klasickými prototypy hrdinů. Jejich síla není v pažích, v tělesné obratnosti nebo geniálním myšlení. Je v přátelství, v pevném poutu, které přetrvává i do dospělosti.
King dokázal rozsah knihy využít k dokonalému vykreslení života na americkém maloměstě na sklonku padesátých let a k propracované psychologii hlavních postav, díky které máte pocit, jako by jste je znali celý život. Mají problémy s rodiči, s vrstevníky. S dospělými, kteří TO (zlo) nevidí, nebo si ho ve svém světě neměnných řádů a pravidel nedokáží přiznat. Spolehnout se mohou pouze jeden na druhého. A přes to všechno pro budoucnost Derry vsadit i své vlastní životy.

Kniha je opravdu dlouhá a chvíli mi asi bude trvat než si srovnám myšlenky. Nechci sem psát přesný obsah, protože to byste pak přišli o ta překvapení, která každá stránka skrývá. Pokud chcete vědět opravdu víc, najděte si to na internetu, nebo si přečtěte tohle Klik, ale jedno vám řeknu, PŘEČTĚTE SI TU KNIHU!
Nejlepší kniha, co jsem kdy četla, společně se Zlodějkou knih. Jedno je prostě jasné, je dokonalá. Určitě se nenechte znechutit 1000ci stránkama, protože kniha vás do sebe vtáhne takovým kouzlem, že nebudete ani stačit zírat, jak rychle jste ji přečetli. Je to horor a já jsem fakt velkej strašpytel, tak nevím, jak jsem zvládla usínat u jednoho z nejlepších hororů, co byl kdy napsán (aspoň to tvrdí internet), ale zvládla. Ještě jedno varování : Nekoukejte na film, je to propadák, protože je z roku 1990? a má dost staré efekty, a tak..


Je neuvěřitelné, jak Stephen King dokáže psát. Bojíte se a přesto jeho slova hltáte dál. Postavy si přímo zamilujete a máte pocit, jako byste tam byli s nimi. Jako byste byli jedním z dětí a čelili zlu beze jména.
A až knihu dočtete, nebude se vám chtít věřit, že je vážně konec a těch 1000 stránek vám bude najednou připadat málo. Stojí to za to! Tak hurá do toho! Nebudete litovat a pokud mému názoru nevěříte, koukněte na internet, protože většina komentářů je o tom, jak je tohle nejlepší kniha, co četli a jak je úžasná.!?
I LOVE THIS BOOK.!♥